Orman İşçisi Size Ne Yapsın?

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı işyerlerinde 4.5 yıl devam eden 1. Yetki Tespit Davası, Türkiye Orman İşçileri Sendikası’nın duyarsız yöneticileri ve avukatının yaptığı itirazlar, oyalama, 12. İş Mahkemesi ile Yargıtay 9. Hukuk Dairesi arasında giden gelen dava süreci sonunda, 03.02.2009 Tarih ve 2008/41533-2009/1461 Sayılı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin Türkiye Orman-İş’in talebinin reddi yönündeki İş Mahkemesi kararını onaması ve Öz Orman İş Sendikasının 02.03.2009 Tarihinde 1. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesini İmzalamasıyla neticelenmiş; orman emekçisi rahat bir nefes almıştı.

4.5 yıl boyunca Türkiye Orman-İş’e üye olan emekçi kardeşlerimizi ve Öz Orman-İş’e üye olan kardeşlerimizi yalanlarla kandırmaya çalışan ve yetkiyi kendilerinin alacağını söyleyen bu şahıslar, süreç sonunda açtıkları davayı kaybettiklerinde, kendilerini arayan üyelerine; “Başınızın çaresine bakın…’’ diyerek adeta ortada bırakmışlardır.

Bu umursamazlar kenara çekilerek, 2-3 bin civarındaki üyelerinin de Öz Orman-İş’e katılmasına seyirci kalmışlar ve 4.5 yıl boyunca sırtlarından geçindikleri arkadaşlarımızın noter geçiş paralarını dahi karşılama cesaretini göstermemişlerdir. Oysaki emekçi kardeşlerimize, “Tarım Orman-İş Sendikasını kapattırdık. Gelin bize geçin…” dediklerinde kesenin ağzını açmışlardı.

Gelelim bugüne… Bu adamlar; 1. yetki tespitinde orman emekçisine yaptıkları ihanet yetmiyormuş gibi, 2. yetki tespitine de itiraz ettiler. 150-200 civarında üyeleri kalmasına rağmen, Çalışma Bakanlığı’nca 22 bin üyeli Öz Orman-İş’e verilen yetkiye de itiraz etme basiretsizliğini göstermişlerdir.

Bre sözde sendikacılar!… 2 ayda ne değişti? Sizde olan emekçi kardeşlerimiz de Öz Orman İş’i tercih etti. Peki, yetkiye yaptığınız itiraz neyin nesi? 29.09.2009 Tarihindeki Yetki Tespit Mahkemesinde çekilme yerine direnme yönünde davranış sergileyen zavallılar!… Orman emekçisinin size ne yapmasını bekliyorsunuz? Bir tabela sendikasına dönüşen Türkiye Orman İş’in Sözde Genel Merkezi önünde demokratik eylem mi? Yoksa yetki itirazı dilekçinizi kafanıza mı çalsın? Yoksa kiralık Genel Merkezinize Türkiye’nin her yerinden binlerce emekçi yürüyerek, önünde oturma eylemi mi yapsın? Gözünüzü karartıp koltuklarınızda oturun, bakalım bu işin sonu nereye varacak. Bir gün orman emekçisi de gözünü karartıp, sizin anladığınız dilden bir şeyler yapmaya kalkarsa, Ankara’yı ilelebet terk etmek zorunda kalırsınız. Özde değil sözde sendikacılar!… Söyleyin; orman emekçisi SİZE NE YAPSIN?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir